Navigation
Home Page

Governors' details

Details of Governors

 

Each governor takes on different areas of responsibility to ensure the school meets its obligations and to challenge and support.

If you have any concerns, please raise this with the school who will ensure it is dealt with effectively.

 

Name

Category of governor

Appointing body

Term of office

(start - end)

Committee membership

Positions of responsibility

Voting rights of associate members

Register of interests

Miss Smithson

Head teacher

Ex-officio

20.09.2018- 31.08.2022

All

Safeguarding

N/A

HT Greenhill

Mr Kriehn

Staff Governor

FGB

01.09.21

31.08.22

Pupil Support

Safeguarding

N/A

teacher Greenhill

Jane Johnson

Co-opted

FGB

17.10.17 16.10.25

Teaching & Learning (chair)

Safeguarding

N/A

Employed by Greenhill

Chris Johnson

Co-opted

FGB

10.07.2019 -09/07/223

Pupil Support (chair)

Safeguarding

N/A

 N/A

Sonya Robertshaw

Co-opted

FGB

02.12.2020

02.12.2024

Resources (chair)

Safeguarding

N/A

Parent

Ann Forsaith

LA representative

FGB

25.09.2019

24.09.2023

Teaching and Learning,

Pupil Support

Safeguarding

N/A

LCC

Andrew Hall

Co-opted

FGB

10.02.2021

09.02.2025

Resources

Safeguarding

N/A

N/A

Sheelagh

Hegarty

Co-opted

FGB

10.02.2021

09.02.2025

Pupil Support

Safeguarding

N/A

N/A 

Joanna 

Winster

Parent                     

 

FGB                                      

09.06.2021 – 08.06.2025            

Resources                                               

                                     

Safeguarding

                          N/A

              N/A

        
        

 

 

 

Top